2017-2018: Doua sezoane pline de rezultate la SPANDO

De la an la an trofeele adunate de sportivii SPANDO RACING TEAM se inmultesc, dovada ca toti am inteles cateva lucruri esentiale pentru obtinerea rezultatelor:

 

  1. Volumul de pregatire pe zapada ESTE ESENTIAL. Acesta a crescut prin participarea la cantonamentele de toamna si de primavara si vara de la baza de pregatire SPANDO din Mallnitz de pe ghetarul Moltaller
  2. Participarea la pregatirea fizica specifica de vara si de toamna ESTE BAZA CALITATII INSUSIRII TEHNICII ulterior la schi. Tot mai multi parinti si copii au constientizat ca o tehnica se poate insusi rapid si corect atunci cand exista parametri ridicati ai suportului fizic al copiilor schiori. Acesta se mentine prin antrenamente fizice pentru dezvoltarea calitatilor motrice de baza si a deprinderilor motrice specifice schiului alpin (viteza, anduranta, forta, echilibru dinamic, detenta, elasticitatemusculara si articulara, capacitate de efort etc.)
  3. PLANIFICAREA din timp a participarii la proiecte precum si planificarea din timp a bugetului alocat pregatirii (anual): orice actiune planificata din timp este mai ieftina. Ne bucuram ca acest lucru a fost inteles de majoritatea membrilor clubului nostru si astfel s-a putut mari volumul de participari la proiectele de pregatire (cu rezultat-cresterea performantelor schiorilor) cu acelasi buget ca si anii anteriori sau s-a micsorat aportul financiar pe acelasi volum de participari la aceleasi proiecte.
  4. Participarile la concursuri trebuie privite in primul rand ca niste AUTOEVALUARI ale performantelor personale. In perioada competitionala VITEZA DE REACTIE SI DE RASPUNS este ESENTIALA in cadrul echipei (atunci cand deciziile de organizare ne dau un timp scurt de reatie datorita aparitiei calendarului competitional cu intarziere sau a anumitor concursuri OPEN unde organizatorii desi doresc numar mare de participanti nu dau randament la promovarea evenimentului sau timpul nefavorabil schimba tabloul competitional in ultimul moment ). Sezonul 2017 a fost cel mai bun exemplu ca informatia, reactia la informatii si strategia de organizare a echipei pentru participare la competitii a functionat. Am participat la concursuri la Sibiu, pe valea Prahovei, in Maramures, Cluj si in Harghita. Am strabatut tara, am avut program, am cules roadele muncii de peste an.
REZULTATELE COPIILOR SCHIORI –  SPANDO GOLDEN TEAM LA
CONCURSURILE SI FESTIVALURILE NATIONALE SI LA CUPELE OPEN SEZON 2018
NR. NUME PRENUME CONCURS DATA JUDET PROBA LOC
1 TUTIU  MATEI 2009 CUPA TRANSILVANIA 26.02. CJ SU II
2 PAHONTU   ANTONIA U14 CUPA TELEFERIC 12.02. PH SU II
3 MOLDOVAN DIANA 2010/11 CUPA SPERANTELOR ET.2 21.01. SB SU II
4 GROZA  TEO (2007-2008) CUPA  NAN CJ SL paralel I
5 GROBEI ANA(2009-2010) CUPA SPERANTELOR ET.5 04.03. SB SU III
6 TUTIU MALINA CUPA SPERANTELOR ET.4 28.01. SB SU III
7 cat. 2010/11 CUPA SKODA 25.02. CJ SU III
8 CUPA TRANSILVANIA 26.02. CJ SU II
9 MOLDOVAN  MATEI 2010/11 CUPA SPERANTELOR ET.3 11.02. SB SU III
10 UTIU  ANDREI 2009/10 CUPA TRANSILVANIA 26.02. CJ SU II
11 NICOLAE VLAD 2002/04 CUPA SKODA 25.02. CJ SU II
12 CUPA CONSUL. AUSTRIAC 18.02. SB SU II
13 AVRAM RAZVAN CUPA TRANSILVANIA 26.02. CJ SU III
14 cat. 2012 si mai mici CUPA SPERANTELOR ET.2 21.01. SB SU I
15 CUPA SPERANTELOR ET.3 28.01 SB SU I
16 CUPA SPERANTELOR ET.5 04.03. SB SU I
17 CUPA SKODA 25.02. CJ SU I
18 CUPA ARENA COPIILOR(FUXY) 20.01. SB SU II
19 CUPA SPERANTELOR GENERAL 04.03. SB SU I
20 BOTEZAN  ALEXANDRU CUPA SPERANTELOR ET.4 28.01. SB SU III
21 cat.2008/09 CUPA CONSUL. AUSTRIAC 18.02. SB SU II
22 STANILA  ALEXANDRU 2010/11 CUPA SKODA 25.02. CJ SU III
23 CAMPEAN TONY 2002/04 CUPA SKODA 25.02. CJ SU I
24 CUPA TRANSILVANIA 26.02. CJ SU II
25 FINA AGOTA 2002/2004 CUPA SKODA 25.02. CJ SU I
26 CUPA TRANSILVANIA 26.02. CJ SU III
27 CUPA CONSUL. AUSTRIAC 18.02. SB SU III
28 PEIA  VLAD CUPA SKODA 25.02. CJ SU III
29 CHETAN  ANDREI 2012 smm CUPA SPERANTELOR ET.3 28.01 SB SU III
30 CUPA SKODA 25.02. CJ SU II
31 SALANTA  ANDREI CUPA CONSUL. AUSTRIAC 18.02. SB SU II
32 BOTEZAN  BOGDAN CUPA CONSUL. AUSTRIAC 18.02. SB SU III

 

REZULTATELE* COPIILOR SCHIORI –  SPANDO GOLDEN TEAM  
LA CONCURSURILE SI FESTIVALURILE NATIONALE SI LA CUPELE OPEN SEZON 2017
NR. NUME PRENUME CONCURS DATA JUDET PROBA LOC
1 MURESAN  ELENA

cat.2009/10

CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU I
2 CUPA SPERANTELOR ET.1 14.01. SB SU II
3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CUPA SPERANTELOR ET.2 29.01. SB SU I
4 CUPA ARENA COPIILOR FUXY 11.02. SB SU I
5 CUPA SPERANTELOR ET.3 12.02. SB SU I
6 CUPA TUSA 19.02. HR SU I
7 CUPA GUTAI 20.02. MM SL paralel II
8 CUPA GUTAI 20.02. MM SL III
9 CUPA GUTAI 20.02. MM SU II
10 CUPA ROSSIGNOL 24.02 BV SU I
11 CUPA SKODA YETI 26.02. CJ SU I
12 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU I
13 CUPA SPERANTELOR ET.4 05.03. SB SU II
14 CUPA SPERANTELOR GENERAL 05.03. SB SU I
15 HORVAT  NATALIA

cat.2009/10

CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU II
16 CUPA SPERANTELOR ET.2 29.01. SB SU II
17  

 

 

 

 

 

CUPA ARENA COPIILOR FUXY 11.02. SB SU III
18 CUPA SPERANTELOR ET.3 12.02. SB SU III
19 CUPA TUSA 19.02. HR SU III
20 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU III
21 CUPA SPERANTELOR ET.4 05.03. SB SU III
22 CUPA SPERANTELOR GENERAL 05.03. SB SU III
23 GROZA  TEO (2007-2008) CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU I
24 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU II
25 GROBEI ANA(2009-2010) CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU III
26 MURESAN EMMA

cat. 2011 si mai mici

CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU I
27 CUPA SPERANTELOR ET.1 14.01. SB SU I
28  

 

 

 

 

 

 

CUPA SPERANTELOR ET.2 29.01. SB SU I
29 CUPA ARENA COPIILOR FUXY 11.02. SB SU I
30 CUPA SPERANTELOR ET.3 12.02. SB SU I
31 CUPA TUSA 19.02. HR SU II
32 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU II
33 CUPA SKODA YETI 26.02. CJ SU II
34 CUPA SPERANTELOR GENERAL 05.03. SB SU I
35 MARISCA  MARC

cat.2009/10

CUPA SPERANTELOR ET.2 29.01. SB SU II
36 CUPA TUSA 19.02. HR SU III
37 CUPA SPERANTELOR ET.4 05.03. SB SU I
38  

 

 

CUPA SKODA YETI 26.02. CJ SU II
39 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU III
40 CUPA SPERANTELOR GENERAL 05.03. SB SU III
41 UTIU  ANDREI 2009/10 CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU II
42 NICOLAE VLAD 2002/04 CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU III
43 CUPA GUTAI 20.02. MM SL paralel III
44 CUPA SKODA YETI 26.02. CJ SU II
45 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU II
46 LAZUREAN RAZVAN

cat.2005/06

CUPA TRANSILVANIA

 

04.03.

 

CJ

 

SU

 

III

 

 
47 PAHONTU ANTONIA

cat.2005/06

CAMPIOANA NATIONALA

HC-SLALOM//COMBINATA

CUPA SPERANTELOR ET.2 29.01. SB SU II
48 CUPA  CLABUCET 23.02. BV SU I
49 CUPA ROSSIGNOL 24.02 BV SU I
50 CUPA SKODA YETI 26.02. CJ SU I
51 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU I
52 CUPA SPERANTELOR GENERAL 05.03. SB SU III
53 CAMP.NAT. HC-AZUGA BV SL I
54 CAMP.NAT. HC-AZUGA BV COMBI I
55 NISTOROIU  ALEXIA

cat.2007/08

CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU II
56 CUPA SPERANTELOR ET.2 29.01. SB SU II
57 CUPA SPERANTELOR ET.3 12.02. SB SU II
58 CUPA TUSA 19.02. HR SU II
59 CUPA ROSSIGNOL 24.02 BV SU II
60 CUPA SKODA YETI 26.02. CJ SU I
61 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU II
62 CUPA SPERANTELOR GENERAL 05.03. SB SU II
63 CAMPEAN TONY 2002/04 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU I
64 CUPA SKODA YETI 26.02. CJ SU I
65 FINA AGOTA 2002/2004 CUPA TRANSALPINA ORANGE 13.01. VL SU III
66 CUPA GUTAI 20.02. MM SL paralel II
67 CUPA GUTAI 20.02. MM SU III
68 CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU I
69 MARISCA MAIA 2010+ CUPA TRANSILVANIA 04.03. CJ SU III

*tabelul cuprinde doar locurile I,II si III obtinute, celelalte rezultate pot fi vizualizate pe paginile oficiale ale organizatorilor de concursuri.

FELICITARI COPIILOR SPORTIVI SCHIORI, PARINTILOR si ANTRENORILOR implicati in tot acest demers. Le uram si pentru 2019 sa aiba aceeasi dorinta de progres, de perfectionare si sa dea dovada de aceeasi incelepciune in luarea deciziilor ca si pana acum.

Paul Curte

Head Coach SPANDO RACING TEAM ROMANIA